poniedziałek, 15 lutego 2016
Zacznijmy od tego, byś samodzielnie sobie udzielił odpowiedzi na proste pytanie, co na pewno wiele Ci uświadomi. Mianowicie zastanów się, czego Ty oczekujesz od swojego związku? Uwierz mi, że każdy z nas ma zupełnie inną wizję wspólnych relacji z partnerem. W dumaniach o dobrym związku widzisz zawsze jego określoną  cechę. Jest to jedna lub też kilka, albo nawet wszystkie z następujących rzeczy: 
1. Wielką miłość
2. Ustatkowanie, spokój. 
3. Wspólną więź, której nie osiągniesz w inny sposób. 
Właściwie to każda z tych wizji sprowadza się do tego samego, by być po prostu szczęśliwym i dawać szczęście drugiej osobie. Jeżeli Ciebie satysfakcjonuje jeden z wymienionych wariantów, co ewidentnie ma miejsce w Twoim związku to zawsze, nawet przy największych kryzysach ma on rację bytu.
Wszystko jest ok w sytuacji gdy partnerzy dają sobie nawzajem dokładnie to, czego ta druga osoba od tej pierwszej oczekuje. Kobiety są zazwyczaj bardziej romantyczne i oczekują w związku od partnera samych miłosnych, wzruszających pozytywnie chwil, a przede wszystkim serdeczności, życzliwości, czułości. Mężczyźni zaś są zazwyczaj w życiu bardziej realistami, stąd u nich potrzeba przywiązania, uwieńczona realizacją wspólnych planów i zamierzeń. 
Choć różnimy się od siebie to i tak w konsekwencji chcemy tego samego... wspólnego szczęścia.
Zatem związek dwojga ludzi jest doskonały wówczas, gdy wyidealizowane wizje obojga, choć zupełnie różne to jednak pokrywają się choć trochę z sobą. Oprócz tego należy zaznaczyć na pewno, że zbyt wielkie wyidealizowanie obrazu związku może w pewnym momencie bardzo człowieka rozczarować. Recepta jest jedna, więcej z siebie dawać, mniej oczekiwać. Na pewno także istotnym jest respektowanie dostrzegalnych, jak i niedostrzegalnych potrzeb partnera, bez wywyższania własnych aspiracji ponad związek. 
Bycie razem, nierozłącznie to wspaniały model życia, sedno tkwi w umiarze i wytrwałości w postanowieniach. Związek stanowi dla ludzi epicentrum życia, to w nim jest najważniejsza rzecz, która daje człowiekowi wszystko, to, co najważniejsze, czyli miłość. Szanujmy samych siebie nie zapominając, że nasza druga połówka jest tak samo ważna :).

10 komentarze:

 1. Masz rację. Każdy z nas jest inny i tworzy zupełnie inne związki. Najważniejsze to być szczęśliwymi we dwoje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, cały świat się nie liczy :).

   Usuń
 2. EWA Kowalczyk : czasem wydaje mi się że nie ma złotego środka na miejscu miłość . Wiem też, że nie ma par które się nie kluca czasem wydaje mi się to nawet wskazane hehe poważnie. Ale tak to co piszesz to wielka prawda!!! nie zapominajmy o drogiej osobie która nas kocha i którą my kochamy ps. Jak tam po Walentynkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma par doskonałych ale trzeba codziennie do tej doskonałości dążyć. :)

   Usuń
 3. bycie razem w harmonijnym związku wymaga czasu, lat, poświęcenia. Za przykład stawiam moich rodziców. Prawie 40 lat razem i ciągle mnóstwo tematów do rozmów, wspólne urlopy nad morzem, współne pasje. Cudowny związek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie przykłady warto posiadać, wówczas wiemy do jakich ideałów dążymy :).

   Usuń
 4. Najważniejsze, żeby ze sobą umieć szczerze rozmawiać, wspierać się, ufać sobie, no i kochać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmowy przede wszystkim, bo bez dialogu nie ma nic :).

   Usuń
 5. Ja jestem z mężem 15 lat po ślubie i różnie bywa. najważniejsze to by się wspierać i szanować. Nie wyobrażam sobie być z kimś innym :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I Twoje drugie zdanie powiedziało wszystko ;).

   Usuń